Piše: Bratislav Bato Medojević 14.02.2011.
Vraćajući
se sa džoginga, znojav i zadihan, susrijećem prijatelja koji mi pokloni novi broj časopisa Art centrala. U nadi
da će mi okrijepiti novi dan svježim informacijama, požurih kući.
Ali, od toga ništa. Nakon pregledanja shvatih da je časopis prepun bajatih
tekstova koji su se mjesecima vukli, preturali, i provlačili preko raznih
geografskih širina i dužina, svemirskih prostranstava, kvantnih vakuma,
kvazara, crnih rupa, metamorfoza raznih sistema: od kataloga izložbi,
monografija, preko ''Pobjede'' i sajtova, do ovog časopisa. I na kraju dugog i
burnog vremena - ispalo je da su mnoge
teme duševne perverzije. U cjelini, kao što je rekao Seneka: “Ništa nije
bjednije i svirepije od izvještačenosti”.
Ali, savjest traži konkretnija
objašnjenja, pa ga počeh veoma pažljivo čitati,
jer ga objavljuje institucija koja je od svog osnivanja držala primat
visokog profesionalizma i kolegijalnosti. Uvijek pozitivnog duha. U vrijeme
najvećih kriza i loših uslova za rad, oni su održavali visok nivo i bili u
mnogo čemu ispred svih.
Dakle, časopis izdaje Centar savremene
umjetnosti, dva puta godišnje. Počeo je izlaziti kada je ova ustanova primila u
radni odnos tri nova istoričara umjetnosti. Svaki od brojeva posvećen je nekom
od umjetnika, što nagovještava naslovna strana i prva stranica ovog časopisa. U
ovom broju to nije istaknuti crnogorski slikar Mihailo Jovićević, koji je posle
velikog i plodnog stvaralačkog rada otišao u penziju bez stana. On je nedavno u
galeriji Dvorca imao impozantnu izložbu, koju sa ponosom može predstaviti bilo
đe u svijetu. Umjesto njega Jelena Tomašević je zauzela mjesto.
