8.12.14

KULTURA ANIMOZITETA, ANTINOMIJA, PARADOKSA

Piše: Bratislav Bato MEDOJEVIĆ  06. 12. 2014.
 

Nema nikakvog napretka na polju kulture, ali, postoje zavaravanja. Mediji bruje o dostignućima novog filma, za koji ugledni reditelj Srđan Dragojević kaže da: „Svake godine najgori film napravi profesor režije“. Družina bivšeg ministra kulture Źage Mićunovića dodijelila mu je Trinaestojulsku nagradu. A, M. Kučan, koji dobro pazi šta govori, rekao je da se u društvu sa plemenskom sviješću i klanovima može samo nakalemiti demokratija, ali ne i sprovesti. Tu je rogobatnu demokratiju, potom, obrazložio primjerima Iraka i Alžira.
Likovne izložbe su rijetkost. Galerija ULUCG-a sve češće zjapi prazna. Mladi umjetnici u crno-bijeloj stvarnosti života nekako uspijevaju da crtaju na javi, a u snu im se jedino pruža mogućnost da nesmetano nešto i naslikaju; ali večina najčešće samo sanja o bojama, ateljeima, izložbama. (Oni što ponešto crtaju, vjerovatno koriste papir bačenih akcionih planova iz nekih važnih institucija, ili odbačene molbe građana upućene Elektroprivredi, zato se isti mole da na Javnom servisu objavljuju dane kad izbacuju smeće, da ne bi omladina gubila vrijeme u čekanju.) Ove godine je izostao i konkurs za sufinansiranje za sledeću godinu. (Da bar kažu kud dijevaju onu crkavicu od novca zakonom predviđenim za razvoj kulture i umjetnosti.) Mnoge izložbe nijesu mogle ni biti realizovane jer im Ministarstvo kulture nije pružilo finansijsku podršku. Slikar Nikica Raičević im se vrlo rijetko javlja, ali kad im se obratio za pomoć oko izložbe, još na vratima su ga dočekali sa odgovorom: „nema para!“. Tako je u svim oblastima stvaralaštva umjetnosti i kulture đe nema veza. (Možda je vrijeme da se Ministarstvo kulture preseli na Konik, tada bi, makar, od EU dobijalo higijenske paketiće za njene korisnike.) Naši biznismeni idu u korak samo sa sponzorušama, kultura ih ne interesuje. Bez ikakve podrške talenti propadaju dok oni privilegovani srećnici tavore ili se prepuštaju dekadentnostima. Gledanje TV-a  je jedno od rešenja. U njemu se može uživati kao na stranačkom kongresu đe se može naučiti kako se od nerada i privilegija može živjeti, što i svim poreskim obveznicima daje za pravo da ih komentarišu.

Prethodni mjesec pratila su burna događanja. Neki naši mediji su i dalje u nedoumici  oko biblijskih tema: „šta ima pravda sa bezakonjem, i kakvu zajednicu ima viđelo sa mrakom.“ Onda, nije ni čudo što građani poput ovaca lutaju u zbci i strahu kao pred neki dolazak antihrista.
Stvarnost je onoliko zanimljiva koliko za nju imamo interesovanja, koja odlično objašnjavaju i ličnost čovjeka. I pored brojnih „vrućih tema“ u Replici na Javnom servisu TV-a, vodio se dijalog, tačnije, ćaskanje o Kraljičinoj plaži. Kao uvijek, sve je samo u izgledu, sa suštinom u antinomiji kojoj je početak uvijek na kraju. I dok se u spoljašnjem sjaju studija krila velika unutrašnja praznina, jer su oni koji osporavaju njenu prodaju izostali. Po nekoj navici Lot opet prebježe, ne zbog mogućeg salaniteta savjesti, već što strogo pazi da se ne udavi u običnoj kanti vode koju je pomagao zamutiti. Ali, bio je sveprisutni Vasilije Katić, koji je, na ovoj televiziji, u jednoj sličnoj „prezaduženoj“ debati izjavio da će četvrtina dionice auto-puta „iz niđe u ništa“  povećati produktivnost, što nije „pretendenciozna“, već autentična izjava „eksperta“ ove TV. (Inače, i u drugim medijima, neki voditelji su toliko ostrašćeno politizovani da ne razlikuju incident od izuzetka.) „Pade kralj i po’ u čkalj – odvali se frtalj“, dovoljan za najdužu avijonsku pistu u svijetu, jer će oni iz Evrope u prvoj deceniji (4okm x 4 godine=16 godina) moći do nje doći samo iz vazduha. Ali, taj važan, veliki početni korak se desio.
Sličnost u prezentaciji teme bila je i u prošlom izdanju ove emisije. Govorilo se o medijima. Svi učesnici su bili njeni nekadašnji novinari i jedan reditelj. Niko drugi u strogoj selekciji iako je medijska scena Crne Gore po svakom pitanju podijeljena. Čudo jedno, govorilo se da kriterija nema, što je znak da je u našem novinarstvu mnogo lopata koje sahranjuju istinu, ali se o tim „sitnicama“ nije zborilo. Najviše ih je tamo đe se govori samo o posledicama, odnosno, polu-istinama od kojih mnogi žive unatoč opštim kodeksima logike. Udžbenici kažu: „Obično se izvorom neke pojave smatra ona sila koja tu pojavu stvara, koja izaziva njen nastanak.“ A mnogo toga leži u nepravičnoj politici. (Govoreći o nepravičnosti B. Graham je davno svoje čitaoce zapitao: da li se razlikuje  egoizam i sebičnost od lopovluka i ubistva. Ta zla možemo nazivati kako hoćemo, možemo ih umanjivati, tepati im, veličati ili hvaliti se njima, ali nepravičnost, kao zlo, ostaje zlo.)
Ali, moglo se čuti i to, „da je većina novinara prava sirotinja“, iako se vole šepuriti kao nekad nove „mačke“ na korzou. Ipak, ne samo finansijski, jer, ako „kriterija nema”, već i profesionalno, pa se može reći da su kao pokupljeni sa Trga intelektualaca. Urednicima i direktorima je partijska knjižica jedina „licenca“ za obavljanje djelatnosti. U Savjetu Javnog servisa, koji broji petnaestak članova, po procjeni M. Đurkovića (koji se jedino pridržavao teme), niko nije napisao ni najmanji članak kao novinar, jer su sa svojim golim rukama jedino u stanju da plivaju u mutnim stranačko marketinskim vodama radi profita, a ko ima savjest taj propada.
Kada je stigao izvještaj Ujedinjenih Nacija o porodilištima nijedan mu medij nije pridavao nikakvu važnost, pa ni Javni servis, iako je u cjelosti govorio o katastrofalnim uslovima našeg zdavstva, od nehigijene do ljekarskog neznanja, koja su, zadnjih godina, neku novorođenčad dovodila do smrtnog ishoda, poput onog koji se skoro tragično dogodio. A, za to i novinarstvo snosi dio odgovornosti, jer nije na vrijeme ukazivalo na taj problem. Ali, kod nas su od svih bacila najopasniji imbecili, koji sa neodgovornošću i nemarom vrše važne i odgovorne društvene funkcije.
Tako profesionalno važni, najvažniji, izveštaji prolaze bez dovoljno ukazane važnosti i komentara, da se čovjek zapita na kom je tek stupnju istraživačko novinarstvo kod nas? Bez pravih „sitnica“ i sagovornika nema potpunog sagledavanja realnosti, niti je moguće doći do ikakve istine ili bilo kakvog rešenja za opšti napredak društva. A većina debata na televiziji su postavljene jezikom ograničenosti, forme radi, ili neke usko partijske jednostrane propagande, po ugledu na obrazovanje i etiku urednika. Nema one širine što krasi savremeno informativno društvo a ima i biblijsko porijeko: „rod duhovni su dobrota i pravda i istina.“
Medija je napretek koji ne podliježu nikakvim etičkim pravilima. Može ih osnivati svako, što ne znači samo da istinu može prekrajati kako hoće, već i pravo da mogu dezinformisati javnost, što je ravno zločinu i teroru. Ima li razlike u trovanju nedužnog ljudskog duha i obične pijaće vode? Ko građane treba od toga da štiti? I od kojeg medija obični građanin može očekivati znanje i istinu, kad je „sramno i govoriti o onom što neki mediji u mraku i potaji rade.“  Demokratija prvenstveno podrazumijeva pravednost, dok se vid slobode koju proklamuje najviše zloupotrebljava, od strane poročnosti čovjekove prirode. Tolstoj metaforično kaže da „u ljudskom srcu leži početak i kraj svega“, što je u duhu i savremene psihologije. Ali, postoji i nešto više, u Bibliji piše da je Gospod Hrist rekao da svako zlo polazi iz dubine ljudskog srca. Mediji u demokratskom društvu, među prvima, ne smiju da šire poroke ili prećutkuju bilo kakve nepravičnosti, već da ih analitički istražuju i upozoravaju društvo.
Javni servis traži više novca za svoj budžet a da i ne zna kakvu funkciju i privilegiju ima u društvu, ali, i sa kakvim kadrom tu funkciju može izvršavati ili s kojim pravom svoju privilegiju ispoštovati kao glas zdravog razuma koji bi ih kvalitetno izdvojio od drugih komercijalnih medija. Ali, bez jasnih vizija, objektivnosti, znanja i profesionalnog kvaliteta lakše se prave čaršijske tabloidne „senzacije“ nego i u nauci. Bez obzira što je na novinarima i političarima velika odgovornost, rijetki su oni koji poput prośečnog ljekara mogu reći: „Učinio sam sve u čistoti srca svojega i u pravdi ruku svojih.“ A tome treba da teži svaki civilizovani građanin i društvo.
Animoziteti su naš „racio“ koji nam nadoknađuju sva ostala znanja u vjernom očitavanju sumornog duha. Njih nagonski oblikuje egoizam. Oni nam „mjerodavno“ govore koliko smo u pravu, čemu da se posvetimo i da li ispunjavamo uslove rada. Kod nas su animoziteti velika pokretačka sila, koje udvaračka žudnja za novcem i niski interesi prave i tamo đe ih nema. (I za tako nešto ne treba optuživati nekadađnju ‘udbu’, jer je ona bila samo sredstvo.)
Propagandom se bave idealne bitange, koje se najčešće javljaju u ulozi nekog „eksperta“. Tako se u „Pobjedi“ mogao pročitati članak koji govori da je Šešelj pušten iz zatvora pod uticajem NATO-a i Amerike, da bi srpskim vlastima zagorčali život, jer su u prijateljskim odnosima sa Putinom. Koliko je to čaršijsko precjenjivanje Šešelja i potcjenjivanje Amerike i NATO-a?  teško je reći, ali kad su animoziteti u pitanju ni propaganda nema granica. Ali, Beauchene je to bolje objasnio: „Oni što misle da novac može sve, skloni su da za novac učine sve“.
Novcem poreskih obveznika lobiramo i strane državljane da istim obveznicima pohvale rad vodećih lidera. Pohvale o napretku stalno stižu, ali visoki zvaničnici evropskih država nikako ne dolaze, pa naš preśednik jedino u lokalu širi prijateljstvo obilazeći „guslarske večeri“.
Rektor državnog univerziteta Radmila Vojvodić je verbalno optužila dekana ekomomskog fakulteta za korupciju. Smijenjeni dekan je  uputio krivičnu tužbu sudu protiv nje. I pored brojnih redovnih profesora koji su u vrhu naučnog zvanja koji su strateški važni i za razvoj ove ustanove, ali i društvenog prosperiteta, rektor državnog univerziteta je pozorišni reditelj, a u njenom upravnom odboru su profesori fizičke kulture. I nauka je kod nas pozorište, kao što i probleme duha rešavamo na fizički način.
VD Ministar kulture, ali i Ministar pravde  Duško Marković, proteklog mjeseca  nije imao kad da śedne ni na jedno svoje radno mjesto, niti da ovlada svojim kompetentnostima, jer kao kakav informativni satelit morao je da kruži oko NATO baza po svijetu u potragu za Stoltenbergom. Kao Ministar pravde pokazao je talenat za zataškavanje, pa je u te svrhe izrazito upotrebljiv i u Ministarstvu kulture, jer otkad je tamo ništa se ne događa. I Zakon o spomeničnoj kulturi i kulturnom nasleđu je probio sve rokove.
O ulasku u NATO ne prestaju priče na Javnom servisu iako nas je nogirao do kraja sledeće godine, zbog nedoslednosti u borbi protiv korupcije i kriminala. Milica Đurišić nam prenosi i njine visoke pohvale i čestitke, iako se sporadično čuju primjedbe da moramo nastaviti sa daljim reformama društva. Ohrabrenja nam ne fali, ali nam vlasita volja pravi probleme da se svojih mana oslobodimo.
O organizovanom kriminalu i korupciji se govori vrlo rijetko, kao da smo prebrižili taj gorući problem. U žiži javnosti je samo rad Vlade, koju ekipe naših novinara prate i po šetnjama po svijetu. Taj se marketing isplati s obzirom na našu visoko razvijenu privredu i plasman robe na stranim tržištima. Inače, naš je premijer neumoran, „odmara se od puta jedino kad ide na neki put“.
Da nema Milove retorike Crna Gora bi bila samo katastrofa, poput one koju je MANS priredio na izložbi u Mojkovcu, prilikom održavanja filmskog festivala. Od 4000 zaposlenih građana u privredi ovog malog mjesta, sada ih je samo stotinak. A u Beču je održao predavanje o „ekonomiji kao mašini“.
Naš premijer sve češće izbjegava elementarne činjenice, što mu daje za pravo da se liberalno izražava. Vremenom postaje sve više kontroverzan, pa sam sebi pruža priliku da objašnjava neko prethodno izlaganje. Nisu Rusi nego gusle. U zadnjem obraćanju na Javnom servisu govorio je da Balkan vjekovima zaostaje za zapadom, kao da privreda koja je uništena za vrijeme njegove vladavine nikad nije postojala. Sa tom mišlju  dobrog domaćina je otišao i u Beč da o tome progovori.
U emisiji Izoštreno je pokazao i protekcionaštvo, izjavom da Rojal grupa treba da ima priviligije u kupovini nekretnina i produženja zakupa u Crnoj Gori, vezano za Kraljičinu plažu. Radi naše sreće, to bi značilo da bi trebalo praviti i specijalne zakone za poneke izuzetke, kao u nedemokratskim društvima. (Kao u antinomijama lokalnih, palanačkih vlasti, koje državnu zemlju procjenjuju u bescijenje, po sviđanju. Tako su vaktile nicale, navodno, „Titove vile“, kao: Tita radi, u koje nikad u životu nije kročio, a u koje su se lokalni moćnici provodili praveći ogromne troškove reprezentacije na račun opštine. Usput, prilikom  njine izgradnje nicale su na isti troškovnik još poneke.)
Marketinin je postao glavna privredna grana sa strategijom „kako prevariti druge“. Što se tiče stranih investicija Podgorica bi markentinški mogla biti u još većoj prednosti, jer kroz nju prolaze četiri prelijepe rijeke, kao u raju. Zato bi im „trebalo“ promijeniti adekvatnija imena, kao što je većini ulica, poput naziva rijeka Edema, u Fison, Geon, Hidekel i Efrat. Ko na planeti ne bi poželio da dođe u Edem.
Kad je riječ o kulturi svi su nijemi kao ribe. Ona se ne ośeća se kao nešto, nego kao ništa, što se može tumačiti i kao problem reciprociteta.Tako je izostala i informacija da se EU zalaže da se više posvetimo kulturnoj saradnji sa regionom. I otkud im je to moglo pasti na pamet kad smo ohrabrivanjem raznih sumnjivih vrijednosti na kulturu i umjetnost davno zabiravili, odnosno, učinili smo sa svojom bahatošću sve da je obeshrabrimo „biznis barijerama“ i liberalnim kapitalizmom. A, davno je rečeno: „Obeshrabrenje je katastrofalno za umjetnika. To je najači i najtragičniji ośećaj u umjetnosti.“ Taj stvaralački hram novih univerzalnih vrijednosti je zapušten kao što su u komunističko doba bile neke crkve.
Šuška se da opozicija sprema demonstracije, iako za to ima skupštinu. Izvan regularnih izbora, najveća potencijalna prijetnja partiji na vlasti nije politička opozicija, već organizovane demonstracije građana, poput onih koje je vodila Vanja Ćalović. Razlog je jednostavan, jer su Evropskoj Uniji realni pokazatelji o radu Vlade i institucija sistema otvorena nezadovoljstva građana prilikom velikih okupljanja.
Što se iskrenosti tiče, baviti se politikom zbog novca je isto kao i sklopiti brak radi novca.


No comments:

Post a Comment